Requiescat in pace

Notifications received about deaths of Paulines

This year:

Jeremy Phillip Merrick Long OAM, in College 1950-53, b. 11 April 1932, d. 9 September 2021 in Sydney, formerly of Glebe NSW. BA 1954. Anthropologist with the Northern Territory Welfare Branch: Patrol Officer 1955-57, Settlement Superintendent at Haasts Bluff 1958-59, and Research Officer 1960-68. In the Commonwealth Department of Aboriginal Affairs: Deputy Secretary 1975-82, Commissioner for Community Relations 1982-86. Visiting research fellow Australian Institute of Aboriginal Studies from April 1987.

In the 1950s there were still Pintupi families living their traditional nomadic desert lifestyle who had no idea the First Fleet had arrived and changed their continent forever. In 1957 Jeremy Long was chosen to be a member of a special expedition to find out how many Aboriginal people were still living out in the desert – and whether any government help was needed. Jeremy was “a silent witness as the curtains came down on a culture that had endured for 40,000 years”.

Of the 48 individuals Long met on that first trip, all but three had never seen a white man before. “It must have been a bit of a shock to them,” said Long. “To think white people had been in the country for 200 years but there were still people out here who didn’t know it. They were still functioning in this unfriendly country, leading relatively happy lives in this hostile environment.” Between 1957 and 1964, Long took part in nine patrols to the Western Desert. It was a period of fundamental change.

(Extracts from an article about Colliding Worlds a touring exhibition by the National Museum of Australia in 2006 which explored more than 50 years of first contact between whites and the native peoples of the Western Desert, from 1932 to 1984)

Jeremy said at the opening of the exhibition: “it was pretty amazing seeing these people who are living quite independently in the desert with the tools they could make themselves, eating every day the food they could gather.”

One of Jeremy’s articles on the dispersal of Aboriginal peoples from the Western Desert can be found here: http://press-files.anu.edu.au/downloads/press/p72111/pdf/article027.pdf.

Jeremy made a generous donation to the College in support of the Medical Alumni Scholarships in 2018 and more recently he gave to the College Archives some of his photos from the 1950s as ell as his College blazer from the time he was resident.

PICTURE: Gumatj leader, Galarrwuy Yunupingu (left) and Silas Roberts, NLC Chairman at Parliament House in 1977 with Jeremy Long and the Minister for Aboriginal Affairs, The Hon Ian Viner (right), looking at the two bark petitions presented to the House of Representatives in 1963. Source National Archives of Australia. see: Our history | Northern Land Council (nlc.org.au)

 

Michael Jon Stedman, in College 1965 – 67, b. 19 March 1947 and was brought up in Terrigal, d. 5 August 2021 in Sydney. A swimmer at College and completed BSc 1968 and BPharm 1972.  A practicing pharmacist in Terrigal before being drawn into the horse racing industry. Occasional bookmaker but more importantly Michael forged a career as a bookdstock agent locally then permanently in New Zealand where he moved to Matamata in the 1985. He worked with major stables internationally and his choice of horses included significant wins such as El Segundo which won four Group One races including the 2007 Cox Plate. His reputation in the industry was renowned and his obituary has appeared in several international racing industry journals. For a detailed obituary CLICK HERE

 

James Gordon Brownlow, in College 1945-49, b. 27 August 1927, d. 13 July 2021. Late of Edgecliff NSW. BArch 1950 and alumnus of Narrabri High School.

 

Revd John Edwin McDonald, Fellow 1990 – 2005, b. 14 March 1935, d. 9 June 2021. Late of Woolooware Shores, Taren Point and of Sans Souci. Graduated from Moore Theological College. Served in four Parishes – St Luke’s Mosman, All Saint’s Parramatta, St Augustin’s Stanmore, St Basil’s Artarmon. Served on the NSW Ecumenical Council for over 30 years. A member of the Board of and chairman for a time of The Sydney Provident Fund; a member of the Sydney Diocese Superannuation Fund, after retirement was a Trustee of Macquarie Park Cemetery.

 

Dr John Rowan Blogg AM, in College 1950-54, b. 8 July 1931, d. 25 May 2021 in Melbourne. BVSc 1955, MARCVS, DipACVO, MSc Kansas StateU. Veterinarian, pioneering in veterinary ophthalmology, mentor to the veterinary community. Academic Associate Senior Lecturer, School of Veterinary Science, University of Melbourne; Honorary Veterinarian, Seeing Eye Dogs Australia, 1956-1987, Honorary Life Governor, 1965; President, International Society of Veterinary Ophthalmology; established a specialist animal ophthalmology practice, since 1968; Author/Co-Author of The Eye in Veterinary Practice, 3 volumes; Everydog, Eye Examination in the Performance Horse, and Eye Injuries. AM 2012. Rowan was a Life Member of the Foundation.

“A stalwart of the veterinary profession and pioneer of veterinary ophthalmology, Dr Rowan Blogg recently passed away, just a few weeks prior to his 90th birthday. He is fondly remembered for his love of the profession, his mentorship and guidance of many in the veterinary community, and his skill and knowledge as Australia’s preeminent veterinary eye specialist.

“Rowan Blogg grew up riding horses on the outskirts of Melbourne, which led to his love of animals and a desire to become a veterinarian. He resided at St Paul’s College, Sydney University, where he studied Veterinary Medicine. He began large animal practice in Gippsland, but under the mentorship of Stan Dennis he switched to small animal practice,” said Dr Blogg’s son Dr James Blogg.

“After setting up his practice in Armadale, he began to provide honorary services to Lady Nell Seeing Eye Dog School, where he noticed many of the dogs had visual problems. Dr Dennis then suggested Rowan pursue studies in ophthalmology in Kansas, United States, where he completed his Master’s degree. Upon returning to Australia, he built Malvern Animal Hospital, which eventually housed his speciality eye practice.”

 

Liam Donald Bathgate, in College 1968-70, b. 2 January 1950, d. 10 May 2021, of Chippendale and Freeman’s Reach. At College he was involved in Mummers and the University of Sydney Union. Journalist with AAP, communicator and senior political party roles including: Chief of Staff to Office of the Leader of the NSW Opposition, the Hon Barry O’Farrell AO, 2007-08; General Secretary of the NSW National Party 1992-97; Principal Private Secretary to the Leader of the Federal National Party, the Rt Hon Ian Sinclair AC 1984-87; and Press Secretary to the Deputy Prime Minister and Leader of the National Party of Australia, the Rt Hon Doug Anthony AC CH 1979-84. Also Public Affairs Manager for the Sydney Harbour Tunnel JV 1987-92, Tenix 1997-2007, Australian Public Affairs 2008-2014, and owner of Belman Consulting from 2008.

 

Christopher (Chris) Philip Mackenzie Ashton, in College 1960-63, Assistant Sub-Warden 1970-71, b. 2 June 1941, d. 5 May 2021 in Buenos Aires from COVID related illness. At College he was involved in Mummers, social rugby, was the editor of Yakai 1963. BA(Hons III) 1964, BLitt (Oxon) 1968. Journalist in Australia, UK, PNG and South Africa, documentary film maker, author. He wrote for the Pacific Island Monthly, Reuters and the ABC while working in PNG 1968-69, worked for ABC, NBA, The Australian and SMH in Kenya and Rhodesia. Author: ‘Markham Tom’, the memoirs of Tom Leahy 2004; Geebung – The Story of Australian Polo 1993; producer: Nation Emerging 1975 [Shell Award 1975 for best documentary film]. Polo player since 1965 when he played for Oxford against Cambridge and was the mark for Cambridge’s no. 1 player, HRH Prince Charles, freelance travel writer at Repeat Traveller from 2015, content and online producer for TripADeal from 2016, online editor and journalists for Time to Roam Australia Pty Ltd 2015-16, editor at Switchboard Media, manager and producer at Yahoo!7 2006-12. For detailed obituaries see: SMH and PNG Attitude.

 

Dr Anthony Adrian (Tony) Pickett-Heaps, in College 1962-67, b. 09 December 1941, d. 23 February 2021. MB BS 1968, University Blue for Australian Rules. Gynaecologist, between 1968 and 1971 worked at Sydney Hospital, St Margaret’s hospital Sydney and the women’s Hospital Sydney. In 1972 Blacktown Hospital then 1973-76 in London before returning as Visiting Medical Officer to St Margaret’s, Balmain and the Royal Hospital for Women. FRACOG, FRCOG.

 

Dr Francis Robert (Fred) Berry, in College 1950-56, b. 07 June 1931 in Trundle, d. 10 February 2021 in Orange. Senior Student 1955, University football, Commonwealth Scholar 1951-56, MB BS 1956. Medical practitioner, Director of the Department of Anaesthetics Resuscitation at Sydney Hospital from 1963, consultant anaesthetist and researcher to medical organisations and governments in Australia, Philippines and UK. FANZCA. Fred was Life Member of the Foundation.

 

The Hon William Henric Nicholas QC, in College 1958-61, Fellow 1987-2006, Chairman of Council 2002-06, b. 2 July 1941 in Orange, d. 23 January 2021 in Sydney. BA 1961 LLB 1964. Barrister, described as “dynamite”. After graduation he joined law firm Stephen Jaques and Stephen as a solicitor and later spent time in Europe including serving at the International Commission of Jurists, Geneva. Admitted to the NSW Bar 1966 he became a sought-after Sydney barrister and was appointed QC in 1981. Among many roles in the law and the community Henric was a Sydney University rugby coach, councillor of the Royal Agricultural Society of NSW, vice-president of the Mt Wilson Brigade Rural Fire Service, member of the Ethics Committee for Westmead Children’s Hospital,  Vice-President NSW Council for Civil Liberties, Assistant Commissioner at ICAC, a member of the Legal Profession Disciplinary Tribunal and later the Legal Services Division of the Administrative Decisions Tribunal. Between 1988 and 2001 he ran a small Aberdeen Angus stud at Willow Tree.

He was sworn in as a NSW Supreme Court Judge in February 2003, serving for 10 years, and maintained multiple community roles and through his chairmanship of the Kimberley Foundation of Australia acquired several indigenous art works two of these he kindly donated to the College in 2014 and 2015 (see https://www.stpauls.edu.au/the-college-thanks-the-hon-henric-nicholas-qc/).

Henric was one of our regular and generous benefactors a Life Member of the Foundation and and member of the ‘Oval Donor Circle’ in the Shape Tomorrow Appeal for the Ivan Head and McMillan Buildings. Click here for an obituary published in AFR on 26 January 2021 and click here for another published in SMH on 27 January.

 

Robert Anthony (Ant) Crichton-Brown, in College 1962, b. 22 July 1943, d. 10 January 2021 in London from COVID-19 complications. A much respected international investor and pastoralist, executive chairman Lumley Insurance Group 1965-2003. Anthony was also an active member of the Cruising Yacht Club of Australia and a polo player who attended Geelong Grammar, Sydney University and Harvard Business School.

Ant was a generous benefactor to the College and member of the ‘1856 Donor Circle’ in the Shape Tomorrow Appeal for the Ivan Head and McMillan Buildings.

For his his SMH Obituary CLICK HERE.

 

2020:

Dr Richard Elkington Hawker, in College 1960-65, b. 24 September 1941, d. 14 December 2020 at Berala, late of Bathurst, Glebe and Parramatta. MBBS 1966. A highly respected Paediatric Cardiologist at Westmead Children’s Hospital who also gave his time in PNG performing life-saving operations there.

David Buring as an Australian Army Captain in Vietnam 1966

Brigadier David Lindsay Howard Buring AM, in College 1964-65, b. 22 June 1942, d. 20 November 2020. BE(Hons) 1966. A career officer in the Royal Australian Engineers including service in Vietnam 1966-67 as Commander 2 Troop 1 Field Squadron. His career in the Army saw him rise to the rank of Brigadier and Director General Service Conditions. Later he was National Secretary of the Order of Australia Association. Made a member of the Order of Australia in 1992.

 

Peter Charles Ethersey Griffin, in College 1954-56, b. 20 November 1936, d. 24 October 2020 at Wagga Wagga. BA 1956. Solicitor in private practice in Wagga Wagga and in his early years he worked in Central Australia and the Central Highlands of PNG. In 1964-5 he worked in Antarctic with the Australian National Antarctic Research Expedition. In 1965-67 he was Assistant Manager of Palm Island and manager of the Yannabah and Northern Peninsula Areas with the Queensland Department of Aboriginal and Inland Affairs. Second Lieutenant in the CMF 1962.

The fountain in the College Quad given by the Trigg family in memory of Tim’s brother Michael Trigg (at Paul’s 1960-64).

Timothy Elliot Trigg, in College 1968-69, b. 10 December 1944, d. 23 August 2020 after a short illness. BRurSci, MSc, PhD. A benefactor and great supporter of his old College. To read the eulogy given by one of his sons, Angus, at his funeral in the College Chapel, click here.

John Stanley Watt, AM, in College 1951-54, b. 20 May 1932, d. 30 July 2020. BSc 1955, MSc 1956, 1992 Australia Prize for his work in the physical sciences relating to mining and processing of mineral resources. Centenary Medal 2001, AM 2002.

Peter Lloyd Pickles, AM, in College 1956, b. 1 September 1937, d. 21 July 2020. Philanthropist contributing to international aid programs. AM 2012.

George Alfred Weaver, in College 1948-54, b. 26 July 1930, d. 21 July 2020, late of Edgecliff NSW. BA 1952, LLB 1955, solicitor, examiner Solicitors Admission Board and Barristers Admission Board.

Derek Barton Rankin-Reid, in College 1964-69, b. 27 June 1946, d. 20 May 2020 of Mt Keira and London. BA LLB. Senior Student 1969. Articled to Allen Allen & Hemsley and a marine lawyer in London. An obituary for Derek by Lloyd Waddy can be found here.

Dr David Michael Madew, in College 1953-58, b. 31 October 1935, d. 11 April 2020 at Canberra Hospital. MBBS 1959. Local Queanbeyan doctor and winemaker. David was also the first popularly-elected mayor of Queanbeyan and gave outstanding service to his community. An obituary for David can be found here.

Fraser Buchanan Allen, in College 1985, b. 25 February 1966, d. 21 March 2020. MBus(UTS). Managing Director at Sales Harvest since 2011, business partnership with CareFlight since 2011, senior executive with International SOS 2003-11, senior manager with Spotless 1988-2003. Fraser battled colon cancer for just 6 weeks before he died.

Dr Patrick Watson Cotter Harvey, in College 1949-54, b. 31 December 1930, d. 18 February 2020. MBBS(Syd) 1955, MRACP 1959. Senior Student 1953. Medical practitioner and Visiting Medical Officer Sydney Hospital 1962-75, Concord Repatriation Hospital 1963-74, Concord Hospital 1977-82, Westmead Hospital 1978.

Dr Graham Knox Williams AM, in College 1951-56, b. 4 July 1933, d. 12 January 2020 at Molong. MBBS(Syd) 1957; obstetrician and gynaecologist, Royal Women’s Hospital and St George Hospital Kogarah. Retired to Cumnock, NSW and served on the St Matthews Anglican Church Parish Council. State President, Australian Medical Association; AM (2002).

Dr Peter John Skelton, in College 1974-77, b. 4 February 1956, d. 4 January 2020. MB BS 1979. An admired and long-standing family GP in Carlingford, NSW.

Peter James Kieran Moloney, in College 1973-75, b. 9 October 1954, d. 30 December 2019 in Hertfordshire UK (Notification in SMH only on 14 March 2020). BEc 1975. Peter was a managing director and finance executive who has held senior positions in Australia, Hong Kong and UK/Germany, working in transport, airline and multi-unit retail industries. Managing Director at GTK Consulting, project manager at Air Malta, executive roles in Brunswick Corporation (UK), AMF, Emery Worldwide and TNT.

2019

Dr Frank Walter Dowling Stitt, in College 1956-61, b. 22 Nov 1938 in Forbes NSW, d. 17 Dec 2019 at RPAH. MB BS(Hons) 1963, medical practitioner, Research Fellow National Heart Foundation of Australia 1966-67, Chairman and CEO Medix Software Systems (Aust) Pty Ltd. Late of Stanmore NSW.

Emeritus Professor Alexander Cambitoglou, AO, tutor in College 1961-1965(?), b. 1922, Thessaloniki, d. 29 Nov 2019, Sydney. BA (Salonika) MA (Manchester) PhD (Lond) DPhil (Oxon) FAthens ArchaeolS FAHA FSA CorrMDAI CorrM AthensAcad, Emeritus Professor 1989, DUniv (Syd) 1991. Senior Lecturer in Classical Archaeology 1961-63, Curator Nicholson Museum 1963-2000, Professor of Archaeology 1963-78, Arthur and Renee George Professor of Classical Archaeology 1978-89, University of Sydney, field archaeologist, researcher and author, founder The Australian Archaeological Institute at Athens.

Edward (Ted) Stuart Marr, in College 1977-78, b.13 October 1953, d. 5 August 2019. BA(Hons)(Syd) 1978, LLB(UTS). Restaurateur and intellectual property lawyer in Sydney, Beijing and Hong Kong. Producer of the annual Bela Vist Ball in Macau from 1988 to 1999 and, with Espen Harbitz, produced the annual China Coast Ball from 1991 to 2016 in many international locations. Most recently Ted moved to Orange NSW and operated The Oriana.

Dr Geoffrey George Vickers Cawley, in College 1953-55, b. 22 February 1935, d. 27 July 2019. BA(Syd) 1956 MB BS(Syd) 1963 DCH(Lond) 1967. Paediatric specialist early in his early career, and later a beloved local GP for many years in the communities of Lismore and the NSW Northern Rivers and QLD Southern Downes regions.  He served his community through the Rotary movement where he was a was a Paul Harris Fellow.

Richard (Sandee) Frank Cheatham, in College 1965, b. 11 December 1946, d. 8 July 2019. BVSc(Syd) 1973. Commonwealth Scholar 1968. Veterinary Surgeon.

Samuel (Sam) John Greenland, in College 2007-12, b. 28 May 1974, d. 26 June 2019. MChem(Oxon) BTeach(Syd) 2009 MEd(Syd) 2010. Teacher, Melbourne Grammar School 2012-19, Sub-Warden of St Paul’s College 2007-12.

Ronald Edwin Corben,  in College 1978-79, b. 10 May 1956, d. 28 May 2019, Sydney NSW. BEc(Syd) 1978, MEc(Syd) 1984. Athlete and journalist. Spent many years working for the South China Morning Post and based in Thailand.

Michael John Knox Cook, in College 1961-63, b. 6 December 1942, d. 20 May 2019, Bulli NSW. BA(Syd) 1964. Solicitor and professional photographer.

Emeritus Professor Michael Coper, AO, in College 1964-68, Grainger Scholar, b. 27 April 1946, d. 13 April 2019, Canberra. BA(Syd) 1966, LLB(Hons)(Syd) 1969, PhD(UNSW) 1972, Fulbright Senior Scholar University of Virginia 1978. Constitutional Lawyer, Commissioner of the Inter-State Commission 1988, Professor of Constitutional Law ANU 1995-1997, Dean of Law and Garran Professor of Law ANU 1998-2012, Chair of the Council of Australian Law Deans 2011-14, ANU Emeritus Professor 2017, Officer of the Order of Australia 2018, Honorary Doctorate UNSW 2019. For a full obituary click here.

Emeritus Professor John Francis Bryant Uther, AO, in College 1956-62, Grainger Scholar, Senior Student 1961, b. 29 June 1939, d. 27 February 2019, Sydney. BSc(Med)(Hons) (Syd) 1960, MBBS (Hons) (Syd) 1963, MD (Syd) 1971, FRACP, FCSANZ, Research Fellow UNSW 1967-68, Research Fellow University of Sydney 1968-69, Research Fellow Mississippi University 1970-71, Research Fellow University of California 1971-72, Clinical Lecturer in Cardiology University of Sydney 1975-90, Clinical Professor Faculty of Medicine University of Sydney 1990-2006, Emeritus Professor University of Sydney 2006. AO 1993.

Emeritus Professor James Waldo Lance, AO CBE, in College 1944-49, Grainger Scholar 1946, Tutor 1950, Sub-Warden 1952, b. 29 October 1926, d. 20 February 2019, Sydney. MBBS (Syd) 1950, Hon DSc (UNSW). Professor of Neurology Prince Henry Hospital and Prince of Wales Hospital 1961-62, Professor of Neurology UNSW 1975-92. CBE 1978, AO 1991. For a full obituary click here.

Revd William (Bill) Warren Moriarty, in College 1945-48, Grainger Scholar 1945, University Blue (Rifle) 1949, b. 18 May 1927, d. 18 February 2019, Melbourne. BSc(Hons)(Syd) 1949, MSc(Syd) 1951, ThL(Aust Coll of Theol) 1959, BA(Hons)(Melb) 1960. CSIRO Meteorological Physics Section 1951-55; Trinity College, University of Melbourne 1956-59; ordained deacon, Melbourne 1960, priest 1961; Australian Bureau of Meteorology 1970-87; served on the World Met Organisation working group on Urban and Building Climatology.

Dr David John Cuthbertson, in College 1956, b. 6 June 1936, d. 5 February 2019 Burnie Tasmania. BVSc (Syd) 1961.

John Patton Hyman III, in College 1964, b. 10 September 1942, d. 27 January 2019, Vermont USA. Rotary Foundation Scholar in Law from Florida in 1964. Lawyer in Atlanta before founding Applied Mindfulness Training Inc. Author The Inner Advantage.

Timothy Royse Lysaght, in College 1957, b. 26 November 1937, d. 2 January 2019.

2018

Alfred James Milson, in College 1947-48, b. 22 June 1928, d. 20 December 2018.

Prof Warren James Pengille AM RFD, in College 1957-62, b. 7 November 1938, d. 11 December 2018. BA 1960, MComm, DSc (Newc), FCPA, FAICD.

Herbert James Cannington, in College 1954-59, b. 23 July 1935, d November 2018. BA 1957, LLB 1959.

Charles Edward Armitage, in College 1978-81, b. 4 June 1959, d. 15 November 2018. BEc 1981, LLB 1983. Partner at Allens.

Denis Michael Magoffin, in College 1957-58, 1960-61, b. 19 July 1938, d. 9 October 2018. BArch 1964.

Dr Richard Michael “Mick” McCredie, in College 1949-50, 1952-55, Fellow 1972-2004, b. 12 November 1930, d. 28 October 2018. MBBS 1956. A College benefactor.

Dr Hugh Annesley Williams in College 1961-65, b. 16 September 1942, d. 6 October 2018. MBBS 1966.

Ian Gordon Scott in College 1956-58, b. 23 March 1935, d. 28 September 2018. BArch 1959.

Revd Dr John Beer, Clerical Fellow 1980-2014, b. 18 February 1931, d. 23 September 2018.

Dr Graham Hugh Basil Hart, in College 1949-55, B. 28 June 1931, d. 16 September 2018. MBBS 1956.

Brian Francis Edward Donnolley, in College 1957, b. 1 November 1936, Sydney, d. 16 June 2018 in Seattle Washington USA. BA (DNG).

Bruce Neil Procter Benjamin AO OBE, in College 1950-53, b. 20 December 1931, d. 3 June 2018. MBBS 1956, FRACS, FACS (Hon).

Dr Peter Geoffrey Graham Carter, in College 1942, 1946-51, b. 3 August 1923, d. May 2018. MBBS 1954.

Dr William Edmond Sweetapple, in College 1950-53, b. 13 May 1928, d. 20 May 2018. MBBS 1954.

Hamilton Arthur Harvey Sutton, in College 1949-1953, b. 7 September 1930, d. 03 April 2018. LLB 1955.

Revd Peter James Whittaker Blackburn, in College 1968-69, b. 9 January 1947, d. 14 January 2018. BA 1969. Anglican Curate and Rector in the UK 1972 – 1985; Anglican Chaplain in Italy. Benefactor to the College through his estate.