Senior Students Past and Present

The term “Senior Student” originally meant the student who had been in College longest – whose name came earliest “on the books”.  Recognition of the office at Paul’s started in the 1880s, when there were at last enough students for the position to make sense.  Seniority among College residents was a matter of chance, but in Australia (unlike at the English universities) it carried with it serious responsibilities.  From 1906, when the students formed an elected governing committee (known as the College Committee, afterwards the Students’ Club Committee) the Senior Student was included as chairman.

The rule about seniority meant that Senior Students were frequently students in Medicine, which was a six-year degree. In1928 the students adopted a constitution and the old rule was dropped, so that the Senior Student was elected by the committee from among themselves.  However, until the 1960s they were still usually a medical student. From that time (for reasons demographic or political), the list features students in Arts, Law and, later, Economics.  Since 2000 the Senior Student has been directly elected by the Club as a whole at its Annual General Meeting.

  • 1882-83: Charles Davis (Arts)
  • 1884: Alfred Millard (Arts); see Previous Vice-Wardens 
  • 1885: Herbert Holle (Medicine)
  • 1886-87: Peter Bancroft (Medicine)
  • 1888-89: Tancred Armstrong (Arts; afterwards 1st AIF); former Fellow
  • 1890: Claude Hunt (Arts)
  • 1891: shared among five
  • 1892: Norton Dove (Arts)
  • 1893: Frank Gaden (Medicine)
  • 1894: Edmond Burkitt (Medicine)
  • 1895-96: Darvall Barton (Arts, to Medicine; afterwards 1st AIF)
  • 1897: Thomas Wilson (Medicine; afterwards 1st AIF; and see Science, Medicine and Engineering)
  • 1898-1900: Norman Pilcher (Law)
  • 1901: George Rutherford (Law)
  • 1902-03: Granville Sharp (Medicine)
  • 1904: Arthur Verge (Medicine; afterwards 1st AIF; died 1915; and see Sportsmen)
  • 1905-06: Edward Rutledge (Medicine; afterwards 1st AIF)
  • 1907: Oscar Ireland (Engineering; afterwards RAN)
  • 1908-10: Cuthbert Verge (Medicine; afterwards 1st AIF; and see Sportsmen)
  • 1911: Leo Reynolds (Engineering; and see Previous Sub-Wardens; Sportsmen)
  • 1912: Albert Dunlop (Medicine; afterwards 1st AIF)
  • 1913: Claude Tozer (Medicine; afterwards 1st AIF; and see Sportsmen)
  • 1914: Denis Browne (Medicine; afterwards 1st AIF; and see Science, Medicine and Engineering)
  • 1915: Gordon Fitz Hill (Medicine; afterwards 1st AIF)
  • 1915-16 (early): Bernard Blomfield (Medicine; afterwards 1st AIF)
  • 1916 (mid-year): Frank Metcalfe (Medicine; afterwards 1st AIF; killed 1917);
  • 1916 (end): Kerrod Voss (Engineering, afterwards Medicine; afterwards Royal Flying Corps)
  • 1917-19: Wilfred Nickson (Medicine; previously 1st AIF; returned wounded)
  • 1920: John Nimmo (Medicine; previously 1st AIF)
  • 1921: Norman Fenner (Medicine; previously 1st AIF)
  • 1922: Nathaniel Barton (Medicine; previously 1st AIF; afterwards 2nd AIF)
  • 1923: Leslie Denison (Engineering; previously Royal Field Artillery)
  • 1924: Harold Wilson (Medicine)
  • 1925-27 (Sept.): Donald Cameron (Medicine; and see Government, Law and Civil Rights)
  • 1927 (Sept.-Oct.): Ronald Harris (Medicine; died 15 Dec 1927);
  • 1927 (from Nov.): Francis Bindon Blood (Law, from Arts)
  • 1928: Kenneth Lawrance (Medicine; afterwards 2nd AIF)
  • 1929-30(to Oct): Mortimer (Mick) Ramsden (Medicine)
  • 1930 (from Oct.)-32 W.J.F. (Jim) Phipps (Veterinary Science; afterwards 2nd AIF [Prisoner of War]; and see Sportsmen)
  • 1933: John Radcliff (Medicine; afterwards 2nd AIF)
  • 1934: James Hart (Medicine; afterwards 2nd AIF)
  • 1935: John Champain (Medicine; afterwards 2nd AIF)
  • 1936: Norman Godfrey (Medicine)
  • 1937: Philip Atkin (Law; afterwards 2nd AIF)
  • 1938: Douglas Hudson (Engineering; aftewards RAAF); former Fellow
  • 1939-40 (to Aug.): Richard Harris (Medicine); see Previous Vice-Wardens & Previous Sub-Wardens
  • 1940 (from Sept.)-41(to Sept): Roland (Rag) Holmes (Medicine; afterwards 2nd AIF)
  • 1941 (from Oct.): Gough Whitlam (Arts; afterwards RAAF; former Fellow; and see Government, Law and Civil Rights)
  • 1942-44: Ian (Spanky) Hume (Medicine)
  • 1945-46: Russell Ashton (Engineering; and see Science, Medicine and Engineering)
  • 1947: Robertson Sheaffe (Engineering; previously RAAF)
  • 1948: Lester Soden (Science; previously RAAF)
  • 1949: Maurice Tooth (Engineering; previously 2nd AIF)
  • 1950: Neville Emery (Arts; previously RAAF: and see Sportsmen)
  • 1951-52: John Cooke (Medicine; previously RAN)
  • 1953: (terms 1 and 2) James McLeod (Science; Rhodes Scholar; and see Science, Medicine and Engineering); see Previous Sub-Wardens
  • 1953 (term 3): Patrick Harvey (Medicine)
  • 1954 (terms 1 and 2): David Asimus (Science; and see Industry and IT);
  • 1954 (term 3): Michael McCredie (Medicine)
  • 1955: Frederick Berry (Medicine)
  • 1956: John May (Medicine)
  • 1957: Max Thorpe (Medicine)
  • 1958: David Wilson (Medicine)
  • 1959: Roderick Kater (Medicine)
  • 1960 (to July): Malcolm (Mick) Swinburn (Medicine; Rhodes Scholar)
  • 1960 (from July): Peter Garnsey (Arts; Rhodes Scholar; and see Humanities and the Church)
  • 1961: John Uther (Medicine)
  • 1962: William Cannington (Arts/Law)
  • 1963: D’Arcy Wentworth (Engineering)
  • 1964 (to July): John Dyson Heydon (Arts; Rhodes Scholar; and see Government, Law and Civil Rights)
  • 1964 (from July): John Sippe (Medicine)
  • 1965: John Hogg (Medicine)
  • 1966: Angelo Hatsatouris (Arts/Law); Fellow
  • 1967: Edward Brogan (Arts/Law)
  • 1968: Russell Bennett (Medicine)
  • 1969: Derek Rankin-Reid (Arts/Law)
  • 1970: Robert Anderson (Arts/Law)
  • 1971: Michael Graham (Medicine)
  • 1972: John Currie (Arts/Law)
  • 1973: Malcolm Harrison (Arts); see Previous Sub-Wardens; also former Fellow
  • 1974-75 (term 1): Peter King (Arts; Rhodes Scholar); see Previous Sub-Wardens
  • 1975 (terms 2 and 3): Toby Greenacre (Medicine)
  • 1976: Grahame Kaye (Medicine)
  • 1977: Stephen McMillan (Law, from Architecture & Economics); former Fellow
  • 1978: Stephen Ingate (Arts/Law); former Fellow
  • 1979: Peter Armitage (Arts/Law); former Fellow
  • 1980: David Gallagher (Dental Surgery)
  • 1981: Michael Hawker (Science)
  • 1982: Patrick Allaway (Arts/Law)
  • 1983: Charles Cropper (Economics/Law)
  • 1984: Ian McDonald (Arts)
  • 1985: Miles Armitage (Arts; and see Government, Law and Civil Rights)
  • 1986: Gary McConnell (Arts)
  • 1987: Tim Fraser (Engineering)
  • 1988: Andrew Purchas (Economics); Fellow
  • 1989: Hugh Richards (Economics/Law)
  • 1990: Jason Murray (Economics)
  • 1991: John Coyle (Arts)
  • 1992: James Pyne (Engineering)
  • 1993: Paul Baker (Economics)
  • 1994: Morgan O’Neill (Arts; and see Media and the Arts)
  • 1995: Michael Harris (Arts/Law)
  • 1996: Matthew Gerber (Commerce); Fellow
  • 1997: James Swinburn (Engineering)
  • 1998: Evan Kanarakis (Arts/Law)
  • 1999: Roly Clifton-Bligh (Arts)
  • 2000: Hugh Howey (Commerce)
  • 2001: Prataal Raj (Economics)
  • 2002: Alexander Nicholls (Medical Science)
  • 2003: Hadley Milne (Medicine)
  • 2004: Peter Sanders (Arts)
  • 2005: Timothy Low (Resource Economics)
  • 2006: Ralph Goninan (Engineering/Commerce)
  • 2007: Eric Fransella (Arts)
  • 2008: Andrew McKillop (Economics/Law)
  • 2009: Hamish King (Arts/Law)
  • 2010: Harry Marples (Arts/Law)
  • 2011: Jack O’Donnell (Arts)
  • 2012: Hugo Rourke (Engineering/Commerce)
  • 2013: Oliver Duchesne (Arts)
  • 2014: Bradley McIntyre (Science (Advanced Mathematics))
  • 2015: Patrick Kelland (Commerce/Law)
  • 2016: Jack Leggat (Science)
  • 2017: Nicholas Kelland (Arts [Media & Communications])
  • 2018: Barney Archibald (Commerce Liberal Studies)